Annoncer
Skolebillede fra Fjellerup 2015

1915 Nr

Skolebillede 1915

 

 

 

Skolebillede 1915

 

 

 

 

Skolebillede 1915

 

Skolebillede 1915

Skolebillede 1915

Bagerste række fra venstre:1 Alfred Villesen, søn af Kristian Villesen, 2 Alfred Hougesen søn af snedkermester P. Hougesen, 3 Marinus Hansen, søn af vejmand Carl Hansen, 4 Aage Anthonsen søn af skomager Mourits Anthonsen, 5 Viktor Pedersen søn af landpost Martinus Pedersen, 6 Kristian Danielsen Grd ”Jesholm” søn af skrædder J. Danielsen, 7 Hans Kristensen søn af Kristian Kristensen, 8 Folmer Skallerup søn af F.W. Skallerup, 9 Søren Jørgensen søn af grd Jørgensen Dyringvej, 10 Michael Haumann Sørensen søn af fisker Søren Haumann

2. række: 11 Kristiane Ring lærerinde datter af førstelærer Anders Ring, 12 Anders Ring førstelærer, 13 Kaj Nielsen søn ag Anton Nielsen, 14 Gudmund Jensen søn af Rasmus Jensen Meilgård Skov, 15 Aksel Pedersen søn af Jens Peter Pedersen, 16 Svend Magnussen søn af Magnussen på Meilgård Mølle, 17 Jens Villesen, bror til Alfred, 18 kristian Sørensen søn af gdr. Søren Sørensen bestyrer på Havgården 19 Søren Peter Rasmussen søn af Mads Rasmussen, 20 Laurits Jespersen søn af bager Olaf Jespersen, 21 Johannes Sørensen bror til Kristian, 22 Hother Haumann

3. række 23 Marie Hougesen søster til Alfred (2), 24 Anna John, datter af Peter John, 25 Anna Sørensen datter af Hans Peter Sørensen, 26 Agda Bjerregaard datter af Rasmus Bjerregaard Hegedalsgården, 27 Ingeborg Krogh datter af Anders Krogh, 28 Alma Møller datter af Ane Marie Møller ”Pogeskolen”, 29 Alma Nielsen datter af Hans Nielsen ”løgholmhus”, 30 Jenny Jensen datter af Rasmus Jensen, 31 Martha Thomsen datter af fisker Kristian Thomsen,  32 Palma Aabenhus datter af fisker Søren Aabenhus, 33 Margrethe Christensen datter af Marie Christensen, 34 Marie Christensen datter af Chr. Kristensen FJ Kær, 35 Marie Andersen lærerinde

4. række 36 Anna Aabenhus datter af fisker Jensenius Aabenhus, 37 Karla Pedersen datter af centralbestyrer og skomager J.P. Pedersen, 38 Alma Rasmussen datter af fodermester Rasmussen, 39 Elisabeth krogh datter af murermester Karl Krogh, 40 Ingeborg Skallerup søster til Folmer (8), 41 Elisabeth Skallerup tvillingsøster til Ingeborg (40), 42 Marie Rasmussen datter af Niels Rasmussen, 43 Gerda Pedersen søster til Viktor (5), 44 Mette Marie Sørensen Haumann søster til Michael (10), 45 Marie Skipper opvokset hos Jens Skipper, 46 Emma John søster til Anna (24), 47 Agnes Andreasen dateter af grd Andreas Andreasen, 48 Pauline Møller datter af Peter Møller, 49 Ella Klemmensen datter af Lars Klemmensen,

5. række 50 Aksel Frederiksen søn af skrædder Alfred Frederiksen, 51 Erhardt Møller søn af Peder Møller, 52 Villy Haumann søn af Jens Peder Haumann, 53 Niels Thomsen bror til Martha (31), 54 Laurits Hyllested søn af Sofus Hyllested , 55 Ejner Pedersen søn af J.P. Pedersen, 56 Adam Pedersen bror til Viktor 57 Sandø Jensen søn af Karetmager David Jensen, 58 Hougård Anthonsen søn af Rasmus Anthonsen Fj. Kær, 59 Kjershøj Nielsen, 60 Jens Kristian Sørensen opvokset hos skrædder Danielsen, 61 Knud  Aabenhus bror til Palma (32), 62 Poul Klemmensen bror til Ella (49),  

Forreste række siddende 63 Agda Pedersen datter af smed karl Pedersen, 64 Dagmar Rasmussen søster til Alma (38), 65 Marie Thomsen søster til Martha (31), 66 Ingeborg Thomsen søster til Marie (65) 67 Jensine Sørensen Haumann søster til Michael (10), 68 Anna Anthonsen datter af Jørgen Anthonsen, 69 Anna Villesen søster til Alfred(1), 70 Johanne Rasmussen søster til Søren Peter (19), 71 Ellen Aabenhus søster til Palma (32), 73 Dagny Hougesen søster til Alfred (2)